Официален сайт на община Варна
Кметът Благомир Коцев прие в Община Варна извънредния и пълномощен посланик на Китай в България Н. Пр. г-жа Дай Цинли и вицепрезидента на Китайската народна асоциация за приятелство с чужди страни Дзиян Дзиян. Срещата е част от Българо-китайския форум във Варна, посветен на 75-годишнината от установяването на дипломатически отношения между България и Китай.
За първи път от много години китайски дипломат от такъв ранг посещава Варна и форумът е чудесен повод за задълбочаване на сътрудничеството в областта на образованието, туризма, културата и икономиката, изтъкна посланик Дай Цинли. Обсъдени бяха възможностите за сътрудничество в областта на морския бизнес, като гостите изтъкнаха, че големи китайски компании биха могли да имат интерес към инвестиции за подобряване на инфраструктурата на варненското пристанище.
От своя страна кметът Коцев потвърди, че портът има голям нереализиран потенциал и в последните години е отстъпил водещото си място на Бургас. Варна трябва да модернизира своите съоръжения и да подобри транспортната си свързаност с останалата част на страната, но политическата нестабилност възпрепятства дългосрочното планиране на големи инвестиционни проекти, допълни Коцев. Той изрази надежда, че България ще има стабилно правителство след провеждането на поредните парламентарни избори в неделя, тъй като повечето дългосрочни планове и мащабни проекти на местно ниво са свързани с помощта на държавата.
Културният обмен също бе споменат като важен фактор за укрепване на приятелските връзки. Организиране на събития като Драконовия фестивал и Китайската нова година са възможност на китайски артисти да представят своето изкуство и да популяризират китайската култура в България, беше спомената по време на срещата. Тема на разговорите бяха и възможностите за преподаване на китайски език във варненските училища на учители от Китай, завършили Великотърновския университет.
Кметът Коцев и заместник-кметовете Снежана Апостолова и Христо Рафаилов приеха и делегация от китайския град Нинбо, с който Варна има споразумение за побратимяване от 20 години. Градът има сходен профил, тъй като също е разположен на море. Бяха обсъдени възможностите за разширяване на сътрудничеството в няколко основни направления: култура, образование, икономика, туризъм. С население от близо 10 млн. души и местен брутен вътрешен продукт от 107 млрд. евро за първата половина на 2024 г. Нинбо би могъл да бъде ползотворен партньор на Варна, изтъкнаха гостите.
Заместник-кметът на китайската община Нинбо - Сю Йен, посочи, че българското вино и продукти от роза са много популярни в Китай и китайските партньори биха се радвали на по-голямо разнообразие от наши стоки на техния пазар. Освен това в Нинбо е реализиран и първият български инвестиционен проект в Китай.
Основните предложения за насърчаване на сътрудничеството между Варна и побратимения китайски град са в 3 насоки: обсъждане и разширяване на търговско-икономическото и инвестиционно сътрудничество, съвместно изграждане и подобряване на свързаността чрез сътрудничество между пристанищата, създаване на карго авиолиния и чартърни линии между двата града и насърчаване на културния обмен.
Община Варна ще предостави материали за университетите и специалностите с цел подобряване сътрудничеството в сферата на науката и технологиите, подобни материали ще подготви и Нинбо.
Гостите поканиха кмета Благомир Коцев да посети побратимения град и делегация от Варна се включи в предстоящия през следващата година China - CЕЕC ЕКСПО и форум на кметовете.
Категории